Ce sunt modulele SFP fibra optica

       499   

Ce sunt modulele SFP fibra optica

Modulele SFP reprezinta dispozitive emitator-receptor compacte ce se utilizeaza in retelele de telecomunicatii si in retelele de calculatoare. Dimensiunea fizica si interfetele sunt date de mai multe surse. Interfata de pe placa de baza a unui echipament de retea (cum ar fi un switch, router sau un convertor media) dispune de fibra optica http://www.pro-networking.ro/dispozitive-active/module-sfp/sfp-fibra.html?p=3 sau de o pereche de cabluri din cupru http://www.pro-networking.ro/dispozitive-active/module-sfp/sfp-rj.html

 

 

Oferta module sfp fibra optica

In magazinul de retelistica veti gasi SFP cu o fibra ( 155Mb/s, 1.25 Gb/s sau 2.5 Gb/s) sau cu doua fibre (in afara de standardele mentionate mai sus, mai inclus si pe cele de 4.25 Gb/s). In functie de cerintele proiectului fibra poate fi singlemode sau multimode, cu conectori SC sau LC. Si in ceea ce priveste distanta exista o varietate de optiuni. Cele mai mic acopera o distanta de 3 km, iar cele mai performante ajung sa fie utile pentru distante de 160 km, cu o lungime de unda de 850nm, 1310 nm, 1550 nm sau 1490 nm

Alte detalii module sfp fibra optica

Modulele SFP se mai gasesc si sub numele de Mini-Gbic. Denumirea vine de la Small Form Factor Pluggable. Acestea sunt echipamente optice de mici dimensiuni care se folosesc in mai multe domenii de comunicatie pe baza de fibra. Astfel, SFP fibra optica se poate utiliza pentru telecomunicatii, in transferarea datelor dintr-un loc in altul, precum si in alte astfel de aplicatii specifice. SFP-urile sunt destul de populare in domeniul retelisticii pentru ca prezinta mai multe avantaje majore. Beneficiul major este ca ele sunt compatibile cu majoritatea switchurilor, routerelor etc. Oricum trebuie sa verificati ca acestea sa dispuna de slot SFP.

Modulele sfp fibra optica sutn realizate pentru a face fata comunicatiilor pe au loc pe traseele de fibra dar si pe cele clasice (cum sunt ethernet, gigabit).

Pentru o oferta completa de aparate si accesorii fibra optica, accesati: www.pro-networking.ro si consultati oferta.

Caracteristici si avantaje

  • maximizeaza timpul de functionare si gradul de intretinere
  • flexibilitate media si alegerea interfetei de baza avand la baza un criteriu port-to-port, astfel incat sa platiti in functie de nevoile specifice
  • design robust ce asigura o fiabilitate mai mare
  • suporta monitorizare optica digitala (DOM)

Cat costa modulele sfp fibra optica?

Ca sa va faceti o idee preturile incep de la 80 lei pentru SFP dual fibre SM LC20Km 1310 nm si 155Mbps. Cele mai performante sunt SFP-urile fibra optica Dual Fibre SM LC 160 km cu 1490 nm sau 1550 nm si 1.25 Gbps. Acestea ajung la aproximativ 1170 lei.

Pentru module SFP fibra si RJ la preturi accesibile accesati www.pro-networking.ro/dispozitive-active/module-sfp.html. Toate modulele vin insotite de garantie.


Tags:



 

Categorii ghiduri

 

 

Subiecte HOT!
Cele mai citite articole
Copyright© 2009 - 2017 Ghidul-Meu.ro. Toate drepturile rezervate.